New Cookery Recipes

new cookery recipes here you will find everything you are interested in

Real Spaghetti Carbonara | Antonio Carluccio

/
/
/
19 Views

[UltraVid id=196 ]Une jam Antonio Curluccio, miresevini ne kuzhinen time. Une do tju tregoj juve si te beni Cabonara te vertete. Shumica e njerezve i bejne gabim prandaj me lejoni mua tju tregoj perse. Tani ky eshte uje i vluar ne te cilin shtojme ne propocion prej dhjete gram per liter, kripe – duhet te jete keshtu.Dhe menjehere i vendosim brenda per tu zjere makaronat . Ne kete rast jane lloj i spaghetit ; masa me e madhe e spaghetit. Ndersa jane duke u zjere duhen dhjete minuta te mira dhe jo vaj ju lutem. Nuk ju duhet ai , ju thjesht duhet ti trazoni paksa nderkohe qe eshte ne to dhe kjo eshte e gjitha. Tani per makaronat origjinale ju keni nevoje per guanciale e cila eshte faqja , faqja e derrit dhe romaket jane shume specialiste ne te sepse ate e bejne ate , ata e kurojne si proshute ose si panceta dhe eshte shume e bute , shume e shijshme dhe e bute. Tani ju duhet ta prisni ate ne copa , mund te perdorni natyralisht gjithashtu panceta panceta normale e cila eshte kjo ketu por une pelqej guanciale kur e kam ate me sa duket. Dhe kjo eshte nje recete per dy persona. Copa te medha. Romaket ata jane te cmendur per keto makarona. Neqoftese ka ndonje makarone romake kjo eshte ajo ketu. Kjo eshte paksa si shume per dy persona , le ta shikojme. Dhe e vetmja gje per te bere tani eshte te bejme salcen me vaje te mire ulliri , hidheni ate ne tigan.Ja ku u be. Vendosni guancialet brenda ne te dhe ky eshte fillimi i salces dhe kryesisht gjithashtu dhe fundi i saj sepse pjesa e mbetur do te vije ketu ne kete tas. Dhe tani merrni disa veze te mira dhe per dy njerez merrni dy veze. Oh cfare ngjyre e dashur , shikoni ate! Te tregohem pak i keq une marr vetem te verdhen e vezes dhe e rrahim ate dhe per kete ju mos shtoni ndonje , ndonje krem. Absolutisht e ndaluar. Pra ky eshte fillimi i salces. Pra vendosim pak djath parmesan, ne Rome perdorin gjithashtu djath pecorino i cili eshte nje djath per tu grire. Ka djath te fresket pecorino dhe djathe te vjeter pecorino per eshte e dashur te keni pak nga te gjitha. Piper te bollshem. Dhe nje here te trazuar dhe kjo eshte salca. Nuk do te vendosja kripe ketu sepse proshuta eshte mjaft e kripur ,e ruajtur. E pakesoni ate paksa sepse une do te shikoj cfare po behet me makaronat . Mund te shikoj qe jane akoma te ngurta keshtu qe i vendos perseri brenda , tre ose kater minuta te tjera. Tani ja ku eshte proshuta e cila ka prodhuar gjithashtu mjaft yndyra. Juve nuk ju duhet yndyra , do tju tregoj nje truk te vogel. Ja ku jemi , ta bejme kete gje. perthithni pak nga yndyra dhe hiqeni ne kete menyre shume e thjeshte. Pra makaronat duken te jene duke u bere mire ketu. Le ti shijojme. Tani kaq mjafton. Une i fika guancialet sepse eshte shume nxehte dhe nuk dua te jene shume te nxehta. Keshtu qe tani marr makaronat dhe i vendos brenda , po aty dhe u jepni arome ne kete menyre. I lini te ftohen duke bere keshtu. Nuk duhet te jene shume te nxehta sepse ajo cfare do te ndodhe tani duhet te kete temperature te mjaftueshme te vesh vezen rreth makaronave. Dhe tani vjen copa e rezistences , salca aktuale. Urdheroni! Dhe tani i trazojme ne kete menyre. Shikoni ne kete faze qe nxehtesia eshte shume per kete gatim dhe vezet behen veze te rrahura . Jo shume te rrahura dhe kjo eshte Carbonara. Dhe tani prekja e fundit e cila eshte zbukurim , djath parmesan ose djath pecorino ne varesi te shijes tuaj dhe sipas mendimit tim nje prekje e kendshme piperi. Ky eshte dekorimi per mua. Dhe kjo eshte Carbonara e vertete , e vetmja. Dhe eshte pikerisht ashtu sic duhet te jete , e kremosur pa shtuar krem sepse kjo eshte gjeja e zakonshme. Keshtu eshte thjesht fantastike. Mmmmm, eja te gjithe duhet ta shijoni kete , eshte e mrekullueshme.

Perktheu: Andi Nora

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close